Data per aktie

Helår





Data per aktie2016201520142013201220112010200920082007
Nettoresultat före utspädning, kr4.887.578,796.745,314,933,070,5810,3614,12
Nettoresultat efter utspädning, kr4.857.538,736.695,294,913,060,5810,3614,05
Eget kapital, kr65,0065,1161,4756,3349,9246,7545,2545,3386,22111,97
Substansvärde, kr73.0072.0968,1362.1056,3351,9950,3450,1795,44127,44
Utdelning (A och C), kr5.505.254,754.002,751,751,501,000,006,50
Börskurs vid årets slut A-aktien, kr95.5589.4099,5584.8055,2540,0956,1044,3442,95165,50
Börskurs vid årets slut C-aktien, kr95.2088.8597,6579.9053,4039,0052,2046,0038,88154,00
Högsta kurs under året A-aktien, kr99.75111.50100,685.1057,9561,6556,7053,00120,90250,50
Högsta kurs under året C-aktien, kr101.10112.5099,180.3054,3060,0054,1055,00112,77240,00
Lägsta kurs under året A-aktien, kr67.7583.4582,2555.7038,8731,2538,3415,4836,06110,64
Lägsta kurs under året C-aktien, kr70.3583.7577,4553.2038,7433,4042,1815,2236,06103,93
Utdelning i relation till årets resultat, %112.869.454.059.351,835,548,0172,00,032,6
Direktavkastning (utdelning i relation till börskurs), %5.85.94,84.75,04,42,72,30,03,9
P/E-tal (börskurs i relation till resultat), %19.611.811,312.610,48,118,275,84,18,3
Antal utestående aktier i genomsnitt, miljoner2 177,62 191,22 186,82 190,82 191,52 193,92 194,01 905,5968,5964,7
Antal utestående aktier vid årets slut, miljoner2 169,02 193,32 188,72 179,82 192,02 191,82 193,92 194,2968,9966,8